Pšenično - žitný kváskový chléb

K pečení domácího chleba jsem se dostala zhruba před dvěma lety, do té doby jsem vůbec netušila, že existuje něco jako kvásek, všechny moje předchozí pokusy byly s droždím - a to nám teda moc nechutnalo. Zkusila jsem Facebook a našla pro mě naprosto zázračnou skupinku s názvem Pečem pecen https://www.facebook.com/groups/386548024763970/ , kde jsem poměrně dlouho jen okouněla a nevěřícně zírala nad prezentovanými výtvory. Zhruba po půl roce, kdy jsem vzdala výrobu vlastního kvásku - ne z hlediska náročnosti, ale spíše z lenosti, jsem poprosila o kontakt na kvásek, hned se mi ozvala paní ze Šternberka a tím to vše začalo. :-) Řídila jsem se základním receptem na chléb od pana Martina Kubíka, který mám zapsaný jako Chléb Kubík :-). Až jsem si byla trochu jistá v kramflecích, začala jsem experimentovat v poměru mouky a tekutiny, přidávat semínka, mouku nahrazovat vločkami apod. Ze začátku se všechno zdá složité, ale není :-) Chce to jen zkoušet a zkoušet. Určitě doporučuji i stránky paní Pavly, které jsem hodně studovala a návod na vlastní kvásek a první chleba http://www.pavlavtroube.cz/recepty/upec-treba-chleba/jak-zalozit-kvasek.html
Pokud vás pečení chleba opravdu chytne a věřím, že ano, protože domácí je prostě domácí, tak doporučuji výše zmíněnou skupinu na fb, po mnoha zkoušeních si každý najde ten svůj chléb, který mu nejvíc vyhovuje. Já představím základní recept na chléb Kubík. Můžete přidávat semínka, vločky, místo vody použít kefír, pivo, jogurt, syrovátku..měnit mouky - úžasný chleba je např. s vločkami a špaldovou moukou..fantazii se opravdu meze nekladou :-) Jako první si cca 12 hodin před samotným děláním těsta připravíme rozkvas a pak už frčíme :-)

Rozkvas: 140 g žitná celozrnná mouka
               160 ml vody
               2 lžíce kvásku

Smícháme a necháme přibližně 12h vykvasit

přidáme: 600g pšeničné chlebové mouky
                330 ml vody

Celé zamícháme a necháme cca 30 minut odpočívat, poté přidáme lžící kmínu a 3 lžíce soli.
Mícháme v robotu cca 3 minuty na 1. rychost, cca 8 minut na 2. rychlost.
Necháme 2 hodiny přikryté fólií, mezitím dvakrát překládáme - těsto vytahujeme a skládáme jakoby do tvaru obálky, těsto tím zpevňuje.
Po dvou hodinách si naolejujeme ruce a vytvoříme hladký bochník, vložíme do ošatky a necháme kynout cca 2 hodiny, záleží na teplotě v místnosti.
Pečeme buďto v nádobě nebo na plechu či pečícím kameni, ve všech případech je potřeba mít nádobu nebo plech rozpálené na 250°C. Pokud pečeme v nádobě, tak necháme rozpálit, potom vložíme chleba a zakryjeme poklicí, pokud pečeme na kameni nebo plechu, je potřeba mít dole v troubě starý pekáček, na který při vkládání chleba do trouby vylijeme skleničku horké vody a tím troubu zapaříme. Pečeme na 250°C 15 min, poté vyvětráme a pečeme 35 minut na 190°C. Chléb necháme vychladnout na mřížce. Správně upečený chleba by měl při poklepu zespodu znít dutě . Dobrou chuť!!
 
 
Kvásek Karel
Rozkvas
Překládání
 
 
 
Překládání

Ta uprostřed je top - LIDL




 

Komentáře

Oblíbené příspěvky